Promosyon Türkiye’de Ne Durumda?

Ülkemizin söz konusu promosyon ürünlerinin üretimi ve pazarlanması bakımından orta düzeylerde olduğu görülmektedir. Bunda Türk toplumunun promosyon ürünlerine olan ilgisi ölçü olmaktadır denilebilir.

 

Promosyon dünya’da özellikle Avrupa ülkelerinde yaygınlıkla ilgi görüyor olsa da özellikle 2000’li yılların başlangıcından itibaren ülkemiz genç nüfusunda ki artış ile bu paydan büyük ölçüde faydalanmaktadır.

Promosyon işiyle ilgilenen tüccarların en büyük şikâyetleri maliyetlerin yüksek olmasıdır. Promosyon ürünlerinin ülkemizde üretimi, başta Çin Halk Cumhuriyeti olmak üzere, diğer ülkelere göre daha yüksektir. Bu ülkelerde çalıştırılan insanların imalathanelere getirilerinin yüksek olmasına rağmen, kazançlarının düşük olması, imalathane sahiplerine ciddi kazanç sağlamaktadır.

Promosyon alanında ülkemiz pazarındaki en çok talep edilen ürünler genel olarak; ajanda, çakmak, anahtarlık, kalem, çanta vs. olarak tespit edilmiştir. Bu ürünlerin gerek büyük çaplı kurumsal anlamda hizmet veren firmalar gerekse, küçük tüccar ve firmalar tarafından talep edildiği bilinmektedir.

Ülkemizde promosyon’un ciddi bir reklâm ve tanıtım aracı olduğu bilinci yeni anlaşılmaktadır. Bu konuda deneyim sahibi kurum ve kuruluşların Promosyon aracılığıyla kazançlarındaki ek artışı, taleplerin yoğunlaşmasındaki farkı saptamaları sonucu promosyon iyi bir ivme kazanmıştır.

Küp bloknot ve ajanda modellerimiz uygun fiyatlarla satışa çıktı.